Problem 17.11: Forces in an atom. The particles in the nucleus of an atom are ap
ID: 1405204 • Letter: P
Question
Problem 17.11: Forces in an atom. The particles in the nucleus of an atom are approximately 1 .00 x 10^-15 m apart. while the electrons in an atom are about 1.00 x 10 m from the nucleus. Part A Calculate the electrical repulsion between two protons in a nucleus if they are 1.45 x 10^-15 m apart. Part B How many pounds would the force be? Part C If you were holding these protons. do you think you could feel the effect of this force? Part D Calculate the electrical attraction that a proton in a nucleus exerts on an orbiting electron if the two particles are Part E If you were holding the electron, do you think you could feel the effect of this force?Explanation / Answer
force between the two charges = F = k*q1*q2/r^2
F = (9*10^9*1.6*10^-19*1.6*10^-19)/((1.45*10^-15)^2)
F = 109.58 N <<<_--answer
part(B)
1N = 0.225 Pound
F = 24.65 pound <<<<----answer
part(C)
yes we can feel the effect
part(D)
F = (9*10^9*1.6*10^-19*1.6*10^-19)/((1.36*10^-10)^2)
F = 1.24*10^-8 N <<<-answer
part(E)
No