Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please work this out on paper Please work this out on paper Please work this out

ID: 2039004 • Letter: P

Question

Please work this out on paper
Please work this out on paper
Please work this out on paper
Please work this out on paper
Please work this out on paper
2. A large turntable rotates about a fixed vertical axis, at a the turntable about Speed of 0.2 rpm. The moment of inertia of this axis is 120 kgm2. A child of mass 40 kg, initially standing at the center of the turntable, runs out along a radius. What is the angular speed of the turntable when the child is 2 m from the center, assuming you can treat the child as a point mass?

Explanation / Answer

lnitial angular spedd,

w1 = 0.2 rpm = 0.02094 rad/s

l1 = 120 kg.m^2

moment of inertia, l2 = l1 + mr^2

l2 = 120 + (40*2^2) = 280 kg.m^2

From conservation of angular momentum,

l1*w1 = l2*w2

120*0.02094 = 280*w2

w2 = 0.00897 rad/s