A convex spherical mirror has a radius of curvature of 9.80 cm . Part A:Calculat
ID: 2040676 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of 9.80 cm . Part A:Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 17.5 cm . Part B:Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm . Part C:Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.55 cm . Part D:Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.2 m .
Explanation / Answer
f = - R/2 = - 4.90 cm
(A) object distance, p = 17.5 cm
1/f = 1/p + 1/q
1/(-4.90) = 1/17.5 + 1/q
q = - 3.83 cm
location of image = 3.83 cm behind the mirror
(B) 1/(-4.90) = 1/10 + 1/q
q= - 3.29 cm
image = 3.29 cm behind the mirror
(C) 1/(-4.90) = 1/2.55 + 1/q
q= - 1.68 cm
image = 1.68 cm behind the mirror
(D) 1/(-4.90) = 1/1020 + 1/q
q= - 4.89 cm
image = 4.89 cm behind the mirror