Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular block of copper has sides of length 8 cm, 16 cm, and 33 cm. If the

ID: 2043558 • Letter: A

Question

A rectangular block of copper has sides of length 8 cm, 16 cm, and 33 cm. If the block is connected to a 7.0 V source across two of its opposite faces of the rectangular block, what are the currents that the block can carry?

(a) maximum current

(b) minimum current

-------------------
PLEASE do not post this answer:

resistivity of copper = 1.72x8^-8 ohm-m * 100cm/m =
1.72x8^-7 ohm=cm

Rmax = 1.72x8^-7*33/8*16 = 5.41305542 × 10-5
Rmin = 1.72x8^-7*33/33*16 = 1.31225586 × 10-5

(a) Imax = 7/ Rmin = 2.79x8^8 A
(b) Imin = 7 / Rmax = 1.74x8^7 A

i tried these answers and they are incorrect. :[

thank you.

Explanation / Answer

   Current   I   =   Voltage(V) / Resistance (R)    Clearly for maximum current, theresistance should be minimum and vice-versa.    R   =   * L / A    i.e. for higher resistance R area should beminimum and vice-versa.    For copper resistivity      =   1.7* 10-8   -m    a.   For minimum resistance,   Amax    =   16cm * 33 cm                                                             =   0.16* 0.33                                                             = 5.28* 10-2   m2                                                 length   L   =   8cm                                                                   =   0.08 m           Rmin   =   1.7* 10-8 * 0.08 / 5.28 * 10-2                   =   2.575* 10-8       Current   Imax   =   V/ Rmin                            =   7.0/ 2.575 * 10-8                            =   2.717* 108   A    b.   For maximumresistance,   Amin    =   8cm * 16 cm                                                             =   0.08* 0.16                                                             =   1.28* 10-2   m2                                                 length   L   =   33cm                                                                   =   0.33 m           Rmin   =   1.7* 10-8 * 0.33 / 1.28 * 10-2                   =   4.382* 10-7       Current   Imin   =   V/ Rmax                            =   7.0/ 3.49 * 10-7                            =   1.597* 107   A    Current   I   =   Voltage(V) / Resistance (R)    Clearly for maximum current, theresistance should be minimum and vice-versa.    R   =   * L / A    i.e. for higher resistance R area should beminimum and vice-versa.    For copper resistivity      =   1.7* 10-8   -m    a.   For minimum resistance,   Amax    =   16cm * 33 cm                                                             =   0.16* 0.33                                                             = 5.28* 10-2   m2                                                 length   L   =   8cm                                                                   =   0.08 m           Rmin   =   1.7* 10-8 * 0.08 / 5.28 * 10-2                   =   2.575* 10-8       Current   Imax   =   V/ Rmin                            =   7.0/ 2.575 * 10-8                            =   2.717* 108   A                            =   2.717* 108   A                                                             =   0.08* 0.16                                                             =   1.28* 10-2   m2                                                 length   L   =   33cm                                                                   =   0.33 m           Rmin   =   1.7* 10-8 * 0.33 / 1.28 * 10-2                   =   4.382* 10-7       Current   Imin   =   V/ Rmax                            =   7.0/ 3.49 * 10-7                            =   1.597* 107   A                            =   1.597* 107   A