Please include formulas for other applications, thanks. A steel wire with mass 2
ID: 2055636 • Letter: P
Question
Please include formulas for other applications, thanks.A steel wire with mass 25.5 g and length 1.16 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.
(a) Compute the linear density of the string.
kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 42.78 Hz?
m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency.
N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)
m
Explanation / Answer
Part A)
Linear density, , is mass over length
.0255 kg/1.16 k = .022 kg/m or 2.20 X 10-2 kg/m
Part B)
Using v = f
The wavelength for the fundamental frequency is twice the string lenght
v = (42.78)(2)(1.10)
v = 94.12 m/s
Part C)
v = (F/)
F = v2
F = (94.12)2(2.20 X 10-2)
F = 195 N
Part D)
= 2L
= (2)(1.1) = 2.2 m
Part E)
v = f
343 = 42.78
= 8.02 m