The figure shows a 23 cmlong metal rod pulled alongtwo frictionless, conducting
ID: 2059712 • Letter: T
Question
The figure shows a 23 cmlong metal rod pulled alongtwo frictionless, conducting rails at a constant speed of 3.9 m/s . The rails havenegligible resistance, but the rod has a resistanceof 0.70 .
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1169588/1/jfk.Figure.25.P04.jpg
part a
What is the current induced in the rod?
Express your answer using two significant figures.
Part B -
What is the magnitude of the force is required to keep the rodmoving at a constant speed?
Express your answer using two significant figures.
Part C
And what is the direction of this force?
Explanation / Answer
induced emf = d/dt
=BA
emf =d/dt = B dA/dt = B*l*v =1.4*0.23*3.9 = 1.2558V
induced current = V/R =1.2558 /0.7 =1.794 A
Force required F=Bil = 0.23*1.4*1.794 =0.5776 N
in direction left