Consider the carnival ride in which the riders stand against the wall inside a l
ID: 2060985 • Letter: C
Question
Consider the carnival ride in which the riders stand against the wall inside a large cylinder. As the cylinder rotates, the floor of the cylinder drops and the passengers are pressed against the wall by the centrifugal force. Assuming that the coefficient of the friction between a rider and the cylinder wall is 0.5 and that the radius of the cylinder is 5 m, what is the minimun angular velocity and the corresponding linear velocity of the cylinder that will hold the rider firmly against the wall?I need te procedure step by step please, Thanks!!
Explanation / Answer
to support his weight the friction should be = mg
N = mg
N = mg/.5 = 2mg
now for circular motion
N = m2R = mv2/R
2mg = m2R = mv2/R
from here we get = 2g/R = 1.98 rad/s
and v = 2gR = 9.904 m/s