Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the car-caravan analogy from Section 4 in Chapter 1. In this problem, a

ID: 3890146 • Letter: C

Question

Consider the car-caravan analogy from Section 4 in Chapter 1. In this problem, assume a propagation speed of 75 km/hr and that each toll booth takes 15 seconds to service a car.

a) Suppose the caravan of 10 cars travels a total of 100 km beginning immediately in front of the first toll booth, travels 50 km to a second toll booth, then another 50 km to a third toll booth, and finally stops immediately after the third tool booth. What is the total end-to-end delay?

b) Where is the last car in the caravan after 45 minutes? Your answer must include a distance/specific location, and not only a relative direction.

Explanation / Answer

a)

Distance between each consecutive toll is 50 km.

total end to end delay = propagation delay + transmission delay

propagation delay between two tolls = 50 / 75 = 0.67 hr

There are two tolls , So total propagation delay = 0.67*2 = 1.34 hr = 80 minutes

Transmission delay of 1 car = 15 seconds = 15/60 = 0.25 minutes.

Total 10 cars are there so Total transmission delay = 0.25*10 = 2.5 min at each toll

So end to end delay = 80 + 2.5 + 2.5 + 2.5 = 87.5 minutes.

b)

Propagation delay between 3 tolls is 80 minutes .

No suppose the carvan started at first toll and time taken to reach second toll

= 2.5 min( transmission delay of first toll) + 40 minutes ( propagation delay from first toll to second toll i.e. 50/75 * 60) + 2.5 min ( transmisison delay of second toll) = 45 minutes

So after 45 minutes,last car has just crossed the second toll So they have travelled 50 kms.