A cue ball (mass = 0.165 kg) is at rest on a frictionless pool table. The ball i
ID: 2061018 • Letter: A
Question
A cue ball (mass = 0.165 kg) is at rest on a frictionless pool table. The ball is hit dead center by a pool stick, which applies an impulse of +1.12 N·s to the ball. The ball then slides along the table and makes an elastic head-on collision with a second ball of equal mass that is initially at rest. Find the velocity of the second ball just after it is struck.Explanation / Answer
impulse = change in momentum => velocity of cue ball after the impulse is .165*v = 1.12 => v = 6.8 m/sec when equal masses collide elasically they will interchange there velocities so the velocity of the second ball is 6.8 m/sec