Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following situations. In the first a machine must pull a box up a r

ID: 2063558 • Letter: C

Question

Consider the following situations.

In the first a machine must pull a box up a rough slope at constant speed. The mass of the box is M = 800 kg, the coefficient of kinetic friction = 0.2, and the slope is inclined at 15°to the horizontal.

In the second situation the machine must pull an equally massive wheel up the same slope. The cable is attached to the axle of the wheel and exerts negligible torque about that axis.

If both the box and the wheel move up the slope at 0.5 m/s then how much power (in Watts) must the machine supply for each task?

Explanation / Answer

force = N

         = Mgsin

          =0.2 * 800 * 9.81 * sin15

           = 406.24 N

          power = 406.24 * 0.5

                  = 203.12 W

case-2

wheel is not rolling so will be treated as a mass same as previous case

so, power supplied is same = 203.12 W