The figure below shows two very long straight wires (in cross section) that each
ID: 2064188 • Letter: T
Question
The figure below shows two very long straight wires (in cross section) that each carry a current of 4.00 A directly out of the page. Distance d1 = 5.75 m and distance d2 = 4.40 m. What is the magnitude of the net magnetic field at point P, which lies on a perpendicular bisector to the wires?
Explanation / Answer
B = B1 + B2
= 2 * (cos * B1)
cos = d2 / ((d22 + d12/4)) = 0.8371
B1 = i/(2r) = 2e-7 * 4 / 5.256 = 1.522 * 10^-7
B = 2 * (0.8371 * 1.522 * 10^-7) = 2.548 * 10^-7
direction: upward