Blocks A and B of masses 11 kg and 9 kg, respectively, are connected by a rope,
ID: 2065584 • Letter: B
Question
Blocks A and B of masses 11 kg and 9 kg, respectively, are connected by a rope, which passes over a light frictionless pulley, as shown. The horizontal surface is rough. The coefficients of static and kinetic friction are 0.40 and 0.20, respectively. External forces P and Q act on block B, as shown. In Fig. 5.9, force P equals 36 N. The force Q, for which the frictional force on block B equals zero, is closest to:LINK THE THE IMAGE IS HERE
http://sitemason.vanderbilt.edu/files/k2CYVO/Sample_2.PDF
FIGURE 5.9
Explanation / Answer
equation on mass A is T= ma*g = 19*9.8 = 186.2 N equation on mass B is Q= T + (mb*g+P)µ ; since N = mg+P = 186.2 + (15*9.8 + 60)*0.4 ; since the system is at rest we are using coefficient of static friction = 269 N is the maximum value of Q