Blocks A and B have masses 2 and 3 kg, respectively and are resting on a frictio
ID: 1788057 • Letter: B
Question
Blocks A and B have masses 2 and 3 kg, respectively and are resting on a frictionless surface. The blocks are pressed together, compressing a spring between them. the spring constant is k=300 N/m and the spring is compressed 5 cm. what are the final velocities of the two masses if they were released?
5. Blocks A and B have masses 2 and 3 kg, respectively and are resting on a frictionless surface. The blocks are pressed together, compressing a spring between them. The spring constant is k-300 N/m and the spring is compressed 5 cm. What are the final velocities of the two masses if they are released?Explanation / Answer
Reduced mass, m = m1m2/(m1+m2) = 2*3/(2+3) = 1.2 Kg
Energy conservation
0.5Kx^2 = 0.5 m V^2
0.5*300*0.05*0.05= 0.5*1.2*V^2
V= 0.79 m/sec (ans)