Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: A window has a glass surface of 3513 cm2 and a thickness of 3.5 mm. Find

ID: 2065673 • Letter: P

Question

Part A:
A window has a glass surface of 3513 cm2 and
a thickness of 3.5 mm. Find the rate of energy transfer by conduction through this pane when the temperature of the inside surface of the glass is 83 degrees F and the outside temperature is 95 degrees F. Assume the thermal conductivity of window glass is 0.8 J/s · m ·degrees C. Answer in units of kW. ANSWER: .5379

Part B:
Find the rate of energy transfer for the same inside temperature and an outside temperature of 0 degrees F. Answer in units of kW

Explanation / Answer

second part

Q/t = kAT/x = 0.8*0.3513*(301.483-255.37)/0.0035 = 3702.74W = 3.702 kW