In a darkened room, a burning candle is placed 1.93 m from white wall. A lens is
ID: 2065818 • Letter: I
Question
In a darkened room, a burning candle isplaced 1.93 m from white wall. A lens is
placed between candle and wall at a location
that causes a larger, inverted image to form
on the wall. When the lens is moved 86 cm
toward the wall, another image of the candle
is formed.
1.93 m
How far apart are the two object distances
that produce these image?
Answer in units of m
Find the focal length of the lens.
Answer in units of m
Explanation / Answer
use following ralation 1/o+1/i=i/f, when i and o are image and object distances and f is the focal length of the lens when lens is moved 0.86m, the second image is created -->o-i=0.86m distance from lens to wall is 1.93m --> i+o=1.93 then we have two equations; o-i=0.86 o+1=1.93 --> 2*o=0.86+1.93=2.79 --> o=1.395m --> i=0.535m --> f=0.3867 m