Part 1 A long uniform rod of length 4.29 m and mass 6.88 kg is pivoted about a h
ID: 2068689 • Letter: P
Question
Part 1A long uniform rod of length 4.29 m and
mass 6.88 kg is pivoted about a horizontal,
frictionless pin through one end. The rod is
released from rest in a vertical position.At the instant the rod is horizontal, ?nd its
angular speed. The acceleration of gravity is
9.8 m/s
2
.
Answer in units of rad/s
Part 2
At the same instant ?nd the magnitude of its
angular acceleration.
Answer in units of rad/s^2
Part 3
At the same instant ?nd the magnitude of the
acceleration of its center of mass.
Answer in units of m/s
2
Part 4
Finally, ?nd the magnitude of the reaction
force at the pivot (still at the same moment).
Answer in units of N
Explanation / Answer
Part 1 is an energy question.
Change in potential energy = m g * (1/2)L
Change in KE = (1/2) I w^2 = (1/2) * (1/3) m L^2 w^2
lost PE = gained KE so
m g (1/2) L = (1/6) m L^2 w^2
w^2 = 3 g / L = 3 * 9.8 / 4.29 = 6.90
w = 2.627 rad/s
Part 2
This is a torque problem.
total torque = I alpha
(1/2) m g L = (1/3) m L^2 alpha
alpha = (3/2) g / L = (3/2) * 9.8 / 4.29 = 3.427 rad/s^2
Part 3
linear acc = alpha r = alpha * (1/2) L = 3.427 * (1/2) * 4.29 =
= 7.35 m/s^2
Part 4
total force = ma
mg - force from pivot = ma
force from pivot = mg - ma = m (g-a) =
= 6.88 * (9.80 - 7.35) = 16.856 N