Calculate the density of the atmosphere at the surface of Mars (where the pressu
ID: 2070655 • Letter: C
Question
Calculate the density of the atmosphere at the surface of Mars (where the pressure is 650 Pa and the temperature is typically 253 K, with a CO2 atmosphere), Venus (with an average temperature of 730 K and pressure of 92.0 atm, with a CO2 atmosphere), and Saturn's moon Titan (where the pressure is 1.50 atm and the temperature is -178 degrees Celsius C, with a N2 atmosphere. Consult the periodic chart to determine molar masses. (the molar mass for CO2 is 44.01 g/mol and the molar mass for N2 is 28.02 g/mol)Part A. PMars = ______kg/m^3
Part B. PVenus = ______kg/m^3
Part C. PTitan = ______ Kg/m^3
Part D. Compare each of these densities with that of the Earth's atmosphere.
I really appreciate your help. Thankyou!
Explanation / Answer
PV = nRT => Density= D= nM/V where M is molar mass V= nM/D, PnM/D = nRT => PM/RT =D Density of Mars = 650*44*10^-3 / 253* 8.314 = 0.0136 Density of Venus = 92*10^5*1.013*44 *10^-3 / 730*8.314 = 67.564 Density of Titan = 1.5 *1.013*10^5*28*10^-3 / 95*8.314 = 5.387 Density of Earth's Atmosphere= 1.2 kg/m^3