Calculate the density of oxygen, O_2, under each of the following conditions: ST
ID: 532649 • Letter: C
Question
Calculate the density of oxygen, O_2, under each of the following conditions: STP 1.00 atm and 35.0 degree C Express your answers numerically in grams per liter. Enter the density at STP first and separate your answers by a comma. density at STP, density at 1 atm and 35.0 degree C = To identify a diatomic gas (X_2), a researcher carried out the following experiment: She weighed an empty 4.7-L bulb, then filled it with the gas at 1.80 atm and 30.0 degree C and weighed it again. The difference in mass was 9.5 g. Identify the gas. Express your answer as a chemical formula.Explanation / Answer
A)
p*V=n*R*T
p*V=(mass/molar mass)*R*T
p*molar mass=(mass/V)*R*T
p*molar mass=density*R*T
i) at STP
p*molar mass=density*R*T
1 atm * 32 g/mol = density * 0.0821 atm.L/mol.K * 273 K
density = 1.43 g/L
ii)
T = 35.0 oC = (35 + 273) K = 308 K
p*molar mass=density*R*T
1 atm * 32 g/mol = density * 0.0821 atm.L/mol.K * 308 K
density = 1.27 g/L
Answer: 1.43, 1.27 g/L
B)
1st calculate the number of mol of gas filled.
P = 1.80 atm
V = 4.7 L
T = 30.0 oC = (30.0+273) K
= 303 K
use:
P * V = n*R*T
1.80 atm * 4.7 L = n * 0.0821 atm.L/mol.K * 303.0 K
n = 0.3401 mol
now use:
n = mass / molar mass
0.3401 mol = 9.5/mm
mm = 28 g/mol
molar mass of N2 is 28 g/mol
So, it is N2
Answer: N2