Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the density of distilled white vinegar Mass = 29.03 volume=30mL densit

ID: 895649 • Letter: C

Question

Calculate the density of distilled white vinegar

Mass = 29.03 volume=30mL

density = 0.9676 = 0.97 g/ml

3) The concentration 5% (w/v) means that 5g of acetic acid (solute) are present in 100mL of the solution. Using the density you determined in the previous problem, determine the mass of water (solvent) in 100mL of the solution. Follow the guided steps below

a) Determine the mass of 100mL of the solution by using the density. Express your answer in three significant figures

b) the mass of the solution should be the sum of the mass of the solvent and the mass of the solute. Now determine the mass of the solvent.

Explanation / Answer

mass of solute present = 5 g

volume of solution = 100 mL

density = mass/ volume

0.97 = mass / 100

mass of solution = 97 g

mass of solution = mass of solute + mass of solvent

97 = 5 + mass of solvent

mass of solvent = 92.0 g