Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the density of N_2 at STP. The density of an unknown ideal gas at 20.0

ID: 511622 • Letter: C

Question

Calculate the density of N_2 at STP. The density of an unknown ideal gas at 20.0 degree C and 1.00 atm was found to be 1.83 g/L. What is the molar mass of the unknown? Calculate the pressure exerted by 65.0 kg of Ar in a 756.0-L tank at 30.0 degree C. A tank contains 105 g of O_2 at 35 degree C and 860 mmHg. Calculate the new volume after the removal of 30.0 g of oxygen under the same conditions. A 25.0-L balloon at 3.0 atm and 25 degree C contains 12.0 g of He. How many grams of He will inflate the balloon twice its initial size under the same conditions?

Explanation / Answer

(6) At STP,

Pressure, P = 1 atm

Temperature, T = 273.15 K

Gas constant, R = 0.0821 L.atm.K-1.mol-1

Molar mass of N2, M = 28 g/mol

Assuming ideal gas behaviour for nitrogen gas,

Ideal gas equation,

P V = n R T

But, number of moles, n = mass / molar mass = m / M

So, P V = (m/M) R T

P M = (m/V) R T
But, density, d = mass / volume = m/V

SO, P M = d R T
d = P M / R T
d = 1 * 28 / (0.0821 * 273.15)

d = 1.25 g/L

(7)

Given that,

Density, d = 1.83 g/L

Temperatue, T = 20.0 + 273.15 = 293.15 K

Pressure, P = 1.00 atm

R = 0.0821 L.atm.K-1.mol-1

M = ?

We know tha,

d = P M / R T

(OR)

M = d R T / P

M = 1.83 * 0.0821 * 293.15 / 1.00

M = 44.0 g/mol

(8)

Given that,

Mass of Ar = 65.0 kg. = 6.50 * 104 g.

Molar mass of Ar = 40.0 g/mol

Number of moles of Ar, n = mass / molar mass = 6.50 * 104 / 40.0 = 1.62 * 103 mol

Volume, V = 756.0 L

Temperature, T = 30.0 + 273.15 = 303.15 K

R = 0.0821 l.atm.K-1.mol-1

Ideal gas equation,

P V = n R T

P = 1.62 * 103 * 0.0821 * 303.15 / 756.0

P = 53.3 atm

(9)

Initial Mass of O2 = 105 g.

molar mass of O2 = 32 g/mol

Initial number of moles of O2, n1 = 105/32 = 3.28 mol

Temperautre, T = 35 + 273.15 = 308.15 K

Pressure, P = 860 mmHg = 860 / 760 = 1.13 atm

R = 0.0821 L.atm.K-1.mol-1

Assuming ideal behaviour,

P V1 = n1 R T

V1 = 3.28 * 0.0821 * 308.15 / 1.13

V1 = 73.4 L

final mass of O2 = 105 - 30.0 = 75.0 g.

final number of moles of O2, n2 = 75 / 32 = 2.34 mol

V2 = final volume = ?

According to Avagadro's law of ideal gases,

V1 / n1 = V2 / n2

73.4 / 3.28 = V2 / 2.34

V2 = final volume = 52.4 L

(10)

Initial volume, V1 = 25.0 L

Initial moles of He, n1 = 12.0 /4 = 3.00 mol

Final volume, V2 = 2 * 25.0 = 50.0 L

Final number of moles, n2 = ?

According to Avagadro's law,

V1 / n1 = V2 / n2

25.0 / 3.00 = 50.0 / n2

n2 = final number of moles = 6.00 mol

There, final mass of He = 6.00 * 4 = 24.0 g.