Consider three lenses with focal lengths of 25.6 cm, -15.7 cm, and 10.0 cm posit
ID: 2071649 • Letter: C
Question
Consider three lenses with focal lengths of 25.6 cm, -15.7 cm, and 10.0 cm positioned on the x axis at x = 0 m, x = 0.383 m, and x = 0.510 m, respectively. An object is at x = -122 cm. Find the location of the final image produced by this lens system (in meters). Find the magnification of the final image produced by this lens system.I can't figure out what I'm doing wrong but I'm thinking it may be errors with units? I looked at the other answer for this question and it didn't help. I've tried -12.0 m, 11.7 m, and -22.7 m. Please help!
Explanation / Answer
Use lens formula- 1/v-1/u=1/f u=-122 f=25.6 solving v=32.4 cm again it acts as image for 2nd lens it is 383-32.4= 350.6cm far from second lens again using lens formula- 1/v-1/u=1/f puting u= -350.6; f=-15.7 we get v=-15 cm again this would work as image for lens 3rd dist of image from lens= (510-383)-15=112 again using lens formula 1/v-1/u=1/f taking u= -112 ;f=10 solving, finally we get v=+11cm so final image is 11cm from 3rd lens or at x=+(510+11) = +521