The diagram shows a rectangular wire loop of width a = 14.5 cm and height b = 5.
ID: 2075211 • Letter: T
Question
The diagram shows a rectangular wire loop of width a = 14.5 cm and height b = 5.25 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.140 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.670 T that points in a vertical direction, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless but two masses m = 6.00 g are suspended at the lower comers. What is the angle, theta, at which the loop is in equilibrium (in degrees)? Answer:Explanation / Answer
According to the given problem,
At equilibrium position
The force BI and mg are perpendicular to each other.
tan = BIa/mg
= 0.670*0.140*0.145/[6*10-3*9.8]
= 0.2313
= 13.02o