In a certain UHF radio wave, the shortest distance between positions at which th
ID: 2076524 • Letter: I
Question
In a certain UHF radio wave, the shortest distance between positions at which the electric and magnetic fields are zero if 0.226 m. Determine the frequency of this UHF radio wave. Hz FM radio waves have frequencies between 38.0 and 108.0 MHz. Determine the range of wavelengths for these waves. (Enter your answers from smallest to largest.) Magnetic resonance imaging, or MRI, and positron emission tomography, or PET scanning, are two medical diagnostic techniques. Both employ electromagnetic waves. For these waves, find the ratio of the MRI wavelength (frequency = 6.04 times 10^7 Hz) to the PET scanning wavelength (frequency = 1.23 times 10^20 Hz). Two astronauts are 1.1 m apart in their spaceship. One speaks to the other. The conversation is transmitted to earth via electromagnetic waves. The time It takes for sound waves to travel at 343 m/s through the air between the astronauts equals the time it takes for the electromagnetic waves to travel to the earth. How far away from the earth is the spaceship? A laser emits a narrow beam of light. The radius of the beam is 2.10 times 1C m, and the power is 1.00 times 10^-3 W. What is the intensity of the laser beam? W/m^2Explanation / Answer
4)
field is zero at a distance 0.226 m
wavelength = 2 * 0.226 = 0.452 m
frequency of the wave = speed of wave/wavelength
frequency of the wave = 3 *10^8/.452
frequency of the wave = 6.64 *10^8 Hz
----------------------
please post others in a seperate post