The most promising fusion reaction for electrical power generation is the deuter
ID: 2077673 • Letter: T
Question
The most promising fusion reaction for electrical power generation is the deuterium (2H)-tritium (3H) or D-7. reaction. hydrogen that would have to be artificially manufactured, but that proce simple ns needed for D-Tfusion Tritium is a radioactive form of is technologically energy carried a. Find Q for this reaction. released energy. The is much more b. The alpha carries about 20% and the neutron 80% of the neutron's energy by the particle charged can be captured the alpha (sinc it is complicated. Calculate the velocity of the neutron. c. One scheme for capturing the neutron of liquid lithium. The following reaction would occur: The alpha could then be easily captured and the iH used as fuel for additional reactions. Find the Q d. for this neutron capture reaction. fusion per year to Assuming all of this can be accomplished, how many kg of hydrogen must undergo supply a typical 20 MW power plant? Assume about 30% of total energy released by fusion and he neutron capture is converted to electricity. Mathematical AnalysisExplanation / Answer
a) exact mass of 2H and 3H are respectively 2.014 amu and 3.016amu
again exact mass of 4He and n are 4.002amu and 1.008amu
sum of the masses of reactants=2.014+3.016amu=5.03amu
sum of the masses of products=4.002+1.008amu=5.01amu
therefore change in mass=mass of product-mass of reactants=5.01-5.03 amu=-.02amu
so energy is released in this case then Q will be positive
therefore Q=.02amu*931.5Mev/amu=18.63Mev
b) neuton takes 80% of the released energy
therefore neutron energy=18.63*80/100=14.904Mev=14.90* 1.602*10^-13J
using the energy velocity relation
velocity of the neutron v=sqrt(2E/m)=sqrt(2* 14.90* 1.602*10^-13/1.675*10^-27)m/s=5.33*10^7m/s
neutron mass=1.675*10^-27kg
c)
mass of neutron and 6Li are 1.008amu and 6.011amu
sum of reactants=1.008+6.011amu=7.019amu
mass of 4He and 3H are 4.002 and 3.016amu
sum of products= 7.018amu
change in mass=7.018-7.019=-.001amu
again energy is released so Q is positive
Q=.001*931.5Mev=.9315Mev
d) from the first solution of a) total 5.03amu hydrogen releases 18.63Mev energy
means 5.03*1.66*10^-27kg hydoren releases 18.63Mev=18.63*4.450*10^-23MWh
now yearly output of 20MW power plant is 20*30/100*365*24=52560MWh
so,
18.63*4.450*10^-23MWh is released from 5.03*1.66*10^-27kg hydoren
or 52560MWh is released from (5.03*1.66*10^-27/18.63*4.450*10^-23)* 52560 kg hydrogen
=.5292Kg