An engineer wishes to conduct experiments on a new re-entry device in a superson
ID: 2078210 • Letter: A
Question
An engineer wishes to conduct experiments on a new re-entry device in a supersonic wind tunnel which uses air as the working fluid. The air may be treated as an ideal gas with a specific heat ratio of 1.4 and its specific heat at constant pressure is 1.121 kJ/kgK. The conditions at the entrance to the test section are: the flow is travelling at Mach 4. with a static pressure of 2 MPa and stagnation temperature of 3800 K. If the test section is made from steel with a bore of 200 mm and the test is to be performed at Mach 3, determine: a) The distance from the start of the lest section at which the re-entry device should be located. b) The static pressure and temperature of the flow at the model device. Note that: theta_p kR/k - 1 mu bT^1/2/1 + S/T b 1.458 times 10^6 kg/(m s K^1/2) S = 110.4 KExplanation / Answer
Given data:
= 1.4
Cp=1.121KJ/Kg K
P0=2 MPa
T0= 3800K
M0=4 Mach
Test Conditions,
Me= 3Mach
Steel bore of 20mm
From given notes, 0= 87.34 and R=0.32 KJ/Kg K
Since we take air to be ideal gas, 0=P0/RT0= 1.645
Let us calculate the Reynolds no. for the steel pipe at exit,
Re= 0vDH/0,
Where DH= diamension of the bore i.e. 20mm
And v= maximum velocity given by (2RT0/-1)1/2
Thus v=2917.5 m/s
Now, Re=1.098
Value of fn. a0 = 1250.37
For the system considered, Re/L=(0a0M/0) *(1+[-1]M2/2).268-(1/-1) =7.0235
since we know Re, L=Re/7.0235=0.1563m. is the reqd. ans
Static Temp,T can be found from the eqn., T0/T=1+[(-1)M2]/2= 1357.14
Static pressure,P can be got from the relation given below since it is a condensation reaction,
(Change in M)2/M2 = [(1+M2)/(-M2)]{(dQ/H)-(dA/A)}
Substituting the known values, {(dQ/H)-(dA/A)}= 0.1836
and (Change in Pressure)/P=[M2/1-M2]*{(dQ/H)-(dA/A)}=0.2892
P-P0/P =.2892 or P=2.814MPa