Question
For the circuit below, the input is a full wave rectified 60 Hz ac signal with peak voltage of 20 V. Find the spectrum of the input signal up to 5^th harmonic. Find the spectrum of the output signal across the capacitor. Plot the line spectrum tor both input and the output. For the circuit below, the input is a square wave of 10 V peak amplitude with a frequency of 1KHz. Sketch amplitude spectrum of the input signal Sketch the signal spectrum across the resistor. Determine the power dissipated across the resistor.
Explanation / Answer
2C) V=10v, C=0.1uf at f=1kHz, R=5k ohms
Xc=1/(j2fC)
Xc=-j1591.55 ohms
Z=R+jXc=(5000-j1591.55) ohms
I=V/Z=10/(5000-j1591.55)
=0.0019L17.65 Amps
Power dissipated across 5k resister=i^2*R
=(0.0019L17.65)^2*5000
=0.018L35.30 watts