Subjected to sinusoidal AC voltage of 34 volts RMS. at a frequency of 120 hertz.
ID: 2080629 • Letter: S
Question
Subjected to sinusoidal AC voltage of 34 volts RMS. at a frequency of 120 hertz. Use the formula for inductive reactance X_c = 1/(2 pi f C), and solve for RMs current I_c = V_c/X_c through the inductor. 14.1 mA 19.9 mA 28.1 mA 1206 mA 20 kA Use the formula for capacitive reactance X_c = 1/(2 pi f C) to solve tor the capacitance (in mu F) needed to provide a reactance of 723 ohm at a frequency of 100 Hz 2.2 mu F 4.7 mu F 1.0 mu F 0.02 mu F 0.47 mu F Write an equation that solves for the current I of this series circuit. The equation need no the phase angle between voltage and current, but merely provide a scalar figure for current and the circuit impedance (in terms of R and X):Explanation / Answer
given, Xc=723
Xc=1/(2*pi*f*c) hence c=1/(Xc*f*2*pi)
from the above c=2.2 micro farads
hence option(d)