Consider two chip technologies, A and B, which have the following electrical inp
ID: 2084019 • Letter: C
Question
Consider two chip technologies, A and B, which have the following electrical input and output characteristics: VIH (A) = 3.53 V VIH(B) = 3.24 V VIL(A) = 3.24 V VTL(B) = 3.22 V VOH(A) = 4.54 V VOH(B) = 4.10 V VOL(A) = 4.10 V VOL(B) = 3.18 V IIH(A) = 22.61 mA IIH(B) = 77.39 mA IIL(A) = 0.43 mA IIL(B) = 98.31 mA IOH(A) = 10.21 mA IOH(B) = 63.49 mA IOL(A) = 69.27 mA IOL(B) = 54.77 mA The fanout for chip A outputs driving chip B inputs is (Type '0' if chip A cannot drive chip B.) The fanout for chip B outputs driving chip A inputs is (Type '0' if chip B cannot drive chip A.)Explanation / Answer
The fanout of chip A outputs driving chip B inputs is 0
The fanout of chip B outputs driving chip A inputs is 2
.............................................................................