Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit of Figure 1 the following parameters are given with Vcc = 24 vol

ID: 2085034 • Letter: F

Question

For the circuit of Figure 1 the following parameters are given with Vcc = 24 volts DC: Rs = 0 ohm C1 = 10 microfarads Ce = 0.1 microfarads r pi = 1000 ohm gm = 30mS Re = 155 ohms Rb = 1950 ohms RL = 75 ohms C2 may be considered very large vs is a sinusoidal voltage source of 1 volt amplitude and variable frequency You may assume that the numerical values of the small signal parameter gm may used in large signal quiescent calculations The Max output voltage (Vo) is 0.613V Determine the average power dissipated in Re in watts at 10 kHz

Explanation / Answer

I = V/R

I = .613/155 = 3.95 x 10-3

P = I x V

P = 3.95 x 10-3 x (24 + 0.613) = 0.097 W

The power dissipated is .09 Watts