Two batteries with e 1 = 15.00 V and e 2 = 20.00 V and no internal resistance ar
ID: 2089308 • Letter: T
Question
Two batteries with e 1 = 15.00 V and e 2 = 20.00 V and no internal resistance are connected to two resistors with resistance R 1 = 4.00 Ohm and R 2 = 10.00 Ohm as shown in the figure. What is the magnitude of the current through R 1? Correct, computer gets: 3.75E+00 A Hint: This one may look horrible, but it's really not so bad! Kirchoff s law tells you that the sum of voltage changes around a loop is zero. You have a choice of several "loops" to draw. If you pick the right one, you'll get a single equation with the ONE unknown you arc looking for! (Also, recall the symbol "e" or "curly E" or "EMF" is just another name for voltage of a battery.) [2pt] What is the magnitude of the voltage drop across resistor R 2? Answer: Submit All Answers [2pt] What is the magnitude of the power being delivered by the battery labelled e 1? Answer: Submit All Answers Not yet correct, tries 1/5Explanation / Answer
7)Voltage drop= 13V