Consider the human eye to be composed of a thin lens of uniform index of refract
ID: 2094629 • Letter: C
Question
Consider the human eye to be composed of a thin lens of uniform index of refraction n = 1.45, with fluid of n = 1 inside, with the light-receptive cells a distance 24 mm from the lens. The eye can "focus" on different distances by changing the radius of curvature of its lens.
https://s3.amazonaws.com/answer-board-image/6f2681d7-a7db-4f2f-a214-2a3881090120.png
Find the radius of curvature for this lens when you are looking at an object a distance of 59.5 mm from your eye's lens. (all incident light rays must still hit the light-receptive cells at the same distance as before)
Explanation / Answer
let the distance of the lens from the screen be x.so,
(1/(50-x))+(1/x)=1/10
or x=13.8197 cm and x=36.1803 cm