An infinite straight wire carries current I1 = 5.3 A in the positive y-direction
ID: 2095793 • Letter: A
Question
An infinite straight wire carries current I1 = 5.3 A in the positive y-direction as shown. At time t = 0, a conducting wire, aligned with the y-direction is located a distance d = 55 cm from the y-axis and moves with velocity v = 19 cm/s in the negaitve x-direction as shown. The wire has length W = 13 cm.
1) What is ?(0), the emf induced in the moving wire at t = 0? Define the emf to be positive if the potential at point a is higher than that at point b.
2) What is ?(t1), the emf induced in the moving wire at t = t1 = 1.9 s? Define the emf to be positive if the potential at point a is higher than that at point b.
5)
Explanation / Answer
I can solve it but the time is not left and the solution is too long to be completed in the remaining time, also the points offered are very less