An infinite straight wire carries current I 1 = 5.3 A in the positive y-directio
ID: 2144881 • Letter: A
Question
An infinite straight wire carries current I1 = 5.3 A in the positive y-direction as shown. At time t = 0, a conducting wire, aligned with the y-direction is located a distance d = 63 cm from the y-axis and moves with velocity v = 13 cm/s in the negaitve x-direction as shown. The wire has length W = 29 cm.
1)
2)
3)
4)
5)
Explanation / Answer
3) B = uo*I1/(2*pi*r)
dA = W*dr
flux = integrate B.dA
r = d+L/2
flux = (uo*I1*W/2*pi) [ ln(r+L/2) - ln (r-L/2)]
emf = (d/dt)*flux
= (uo*I1*W*v/2*pi)[(1/(r+L/2)) - (1/(r+L/2))]
emf = ?26.08408248e?9 Wb/s
induved voltage = 26.08408248e?9 Volts
current = i = E/R = 26.08408248e?9/1.9 = 13.728464463e?9 A
5)
B = uo*I1/(2*pi*r)
dA = L*dr
flux = integrate B.dA
r = d+L/2
flux = (uo*I1*L/2*pi) [ ln(r+W/2) - ln (r-W/2)]
emf = (d/dt)*flux
emf = (uo*I1*L*v/2*pi)[(1/(r+W/2)) - (1/(r+W/2))]
(uo*I2*L*v/2*pi)[(1/(r+W/2)) - (1/(r+W/2))] = 26.08408248e?9
I2 = 5.83 A