A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.91 kg and is
ID: 2098551 • Letter: A
Question
A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.91 kg and is initially stretched to a length L = 6.7 m. The wave pulse has an amplitude of A = 0.25 m and takes t = 0.458 s to travel down the stretched length of the slinky. The frequency of the wave pulse is f = 0.44 Hz.
1)What is the speed of the wave pulse?
2)What is the tension in the slinky?
3)What is the average speed of a piece of the slinky as a complete wave pulse passes?
4)What is the wavelength of the wave pulse?
[Delayed Feedback]
5)Now the slinky is stretched to twice its length (but the total mass does not change).
What is the new tension in the slinky? (assume the slinky acts as a spring that obeys Hooke
Explanation / Answer
BELOW PROBLEMS RESEMBLES THE ABOVE ONE AND TRY THE ABOVE BY CHANGING THE VALUES IN ABOVE PROBLEM.....PLZZ RATE HIGH....THANKS :)
A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.88 kg and is initially stretched to a length L = 7.4 m. The wave pulse has an amplitude of A = 0.2 m and takes t = 0.5 s to travel down the stretched length of the slinky. The frequency of the wave pulse is f = 0.44 Hz.
1)What is the speed of the wave pulse?
2)What is the tension in the slinky?
3)What is the average speed of a piece of the slinky as a complete wave pulse passes?
4)What is the wavelength of the wave pulse?
[Delayed Feedback]
5)Now the slinky is stretched to twice its length (but the total mass does not change).
What is the new tension in the slinky? (assume the slinky acts as a spring that obeys Hooke