A wave on the surface of the ocean with wavelength 44m istraveling east at a spe
ID: 2119861 • Letter: A
Question
A wave on the surface of the ocean with wavelength 44m istraveling east at a speed of 18m/s relative to the ocean floor. Ifon, this stretch of ocean surface, a powerboat is moving 15m/s(relative to the ocean floor), how often does the boat encounter awave crest, if the boat is traveling a) west and b) east? Please show formulas. A wave on the surface of the ocean with wavelength 44m istraveling east at a speed of 18m/s relative to the ocean floor. Ifon, this stretch of ocean surface, a powerboat is moving 15m/s(relative to the ocean floor), how often does the boat encounter awave crest, if the boat is traveling a) west and b) east? Please show formulas.Explanation / Answer
a) V(wave) = 18 m/s
V(boat) = 15 m/s
V(net) = 33 m/s
V = f%u03BB, therefore f = V(net)/%u03BB = 33/44 = 0.75 per sec
(b) V(net) = 18 - 15 = 3 m/s
f = V(net)/%u03BB = 3/44 = 0.07 per sec