A wave on a string is described by the equation y=0.150m sin(1.795 rad/m x + 201
ID: 2101807 • Letter: A
Question
A wave on a string is described by the equation y=0.150m sin(1.795 rad/m x + 2010.6 rad/s t), where y is the vertical distance in meters, x the horizontal distance in meters, and t the time in seconds.
I)what is the amplitude?
II) what is the frequency of this wave?
III)what is the wave speed?
IV) in what direction (positiveor negative x direction) does the wave travel?
V) what are the first two times when the vertical position is y=.050m?
Explanation / Answer
1). 0.15 m 2).1.795 rad/m 3). 2010.6 rad/s 4). -x 5). 0.05 = 0.15 sin[1.795x +2010.6t] =>sin[1.795x +2010.6t] = 0.33 => 1.795x +2010.6t = 19.269 *2*3.14/360 = 0.336