Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wave on a string has a speed of 295 m/s. If the tension in the string is 137 N

ID: 249658 • Letter: A

Question

A wave on a string has a speed of 295 m/s. If the tension in the string is 137 N and its length is 3.0 m, what is the mass of the string? kg

A wave on a string has a speed of 166 m/s. If the diameter of the string is increased by a factor of two and the tension is held fixed, what is the speed of the wave on this new string? m/s

Two nearby nodes of a standing wave are separated by 3.4 m. If the frequency of the wave is 171 Hz, what is the speed of the wave? m/s

A vibrating string has a fundamental frequency of 208 Hz. The tension is then increased by a factor of 2.6. What is the new value of the fundamental frequency? Hz

A wave on a string is described by the relation y = A sin(49t - 0.027x), where t is measured in seconds and x in meters, with A = 0.16 m.
Find the frequency of the wave. (Hz) Find the wavelength of the wave. (m) Find the speed of the wave. (m/s)

Explanation / Answer

1.)

v = speed of waves on a string = sqrt(T/), where:

T = tension = 137 (N)
= mass/length = mass/3.0 (kg/m)

Since:
v = 295 (m/s)
291^2 = v^2 = T/ = 137/(mass/3.0) = 137*3.0/mass , or:
mass = 137*3.0/(295^2) = .0047 kg