A wave on a string is described by, y(x, t) = 17.0 sin(?x/8 - 8?t) where x and y
ID: 1914419 • Letter: A
Question
A wave on a string is described by, y(x, t) = 17.0 sin(?x/8 - 8?t) where x and y are in centimeters and t is in seconds. (a) What is the transverse speed for a point on the string at x = 7.45 cm when t = 0.270 s? m/s (b) What is the maximum transverse speed of any point on the string? m/s (c) What is the magnitude of the transverse acceleration for a point on the string at x = 7.45 cm when t = 0.270 s? m/s2 (d) What is the magnitude of the maximum transverse acceleration for any point on the string? m/s2Explanation / Answer
Your equation of wave is not clear.. It has ??? in it.. please re post it properly...:) And do rate this post for encouragement...I will surely help you..:) You can use these formula... Vmax = A* omega A, max = A * omega^2