Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A radio tower is broadcasting a signal with an average power of 50 kW. The energ

ID: 2100930 • Letter: A

Question

A radio tower is broadcasting a signal with an average power of 50 kW. The energy is radiated uniformly in all

the directions. You are driving in a car, radially away from the radio tower with a receiver which can receive radio

signals with intensity 10^-7 W/m^2 and higher.

a) Will you be able to receive the radio signal at a distance of 100 m?

b) Will you be able to receive the radio signal at a distance of 100 km?

c) What is the amplitude of the electric field of the signal at a distance of 100 m?

d) At what distance is the magnitude of the electric field of the signal reduced to 1/1000 of its value

found at 100 m?

Explanation / Answer

a. intensity =   pwer/Area = 50000/4 *3.14* 100*100 = 0.39 , YES


b. intensity =   pwer/Area = 50000/4 *3.14* 10^10 = 3.9 * 10^-7, negligible intenisty so answer is N0.


c. Erms^2   = IuoC   = 0.39 * 4pi *10^-7 * 3*10^8 = 147


    Erms = 12.12 N/c         Emax   = 17.14 N/c


d. 1/1000 of   0.39 = 0.39 *10^-3


aREA = POWER/INTENSITY = 50000/0.39 *10^-3


R^2 =    1.28 *10^8


R = 1.13 *10^4    =    11.3 Km