A radio tower is broadcasting a signal with an average power of 50 kW. The energ
ID: 2103236 • Letter: A
Question
A radio tower is broadcasting a signal with an average power of 50 kW. The energy is radiated uniformly in all the directions. You are driving in a car, radially away from the radio tower with a receiver which can receive radio signals with intensity 10^-7 W/m^2 and higher.
A. Wil you be able to receive the radio signal at a distance of 100 m?
B. Will you be able to receive the radio signal at a distance of 100 km?
C. What is the amplitude of the electric field of the signal at a distance of 100 m?
D. At what distance is the magnitude of the electric field of the signal reduced to 1/1000 of its value found at 100 m?
Explanation / Answer
A. iNTENSITY = POWER/AREA
i = 10^-7/4*3.14 * 100*100 = 0.796 W/m^2
yes signal wwill be receiveed
b. at 100 km
i = 10^-7/4*3.14 * 100*100*10^6 = 0.796 *10^-6 w/m^2
signal will not be received.
c. Erms^2 = I uoC = 0.796 *12.56*30,
Erms = 17.31 N/C Emax = 24.48 N/C
d. E1/E2 = r2/r1
r2/r1 = 1000
r2 = 1000 * 100 = 10^5 m
at a distance of 10^5 m E is 1/1000 of E at 100 m