A radioactive object is observed to have an activity of 1 000 decays/sec at noon
ID: 2107361 • Letter: A
Question
A radioactive object is observed to have an activity of 1 000 decays/sec at noon, and six hours later it is observed to have an activity of 125 decays/sec. What is its half-life?Answer 1000/37000 = 0.0270 hour 1/3 hour 6/3 = 1/2 hour 6/8 = 3/4 hour 8/6 = 4/3 hour 6/3 = 2 hour 6/2 = 3 hour 6/0.875 = 6.86 hour 1/0.125 = 8 hour 6/0.125 = 48 hour 1000/37000 = 0.0270 hour 1/3 hour 6/3 = 1/2 hour 6/8 = 3/4 hour 8/6 = 4/3 hour 6/3 = 2 hour 6/2 = 3 hour 6/0.875 = 6.86 hour 1/0.125 = 8 hour 6/0.125 = 48 hour 1000/37000 = 0.0270 hour 1/3 hour 6/3 = 1/2 hour 6/8 = 3/4 hour 8/6 = 4/3 hour 6/3 = 2 hour 6/2 = 3 hour 6/0.875 = 6.86 hour 1/0.125 = 8 hour 6/0.125 = 48 hourExplanation / Answer
/3 = 2 hour