Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Points will only be awarded for correct answers with completed solutions. You ar

ID: 2107468 • Letter: P

Question

Points will only be awarded for correct answers with completed solutions.


You are assisting a friend with a science project, where he's going to build a solenoid with some wire, a toilet-paper tube, and a 6V "lantern" battery. After a great day of fun and wrapping wire around the tube it's finally ready. When you connect it to the battery, it works! If you and your friend managed to get 260 turns of wire around the tube, make appropriate estimates, then calculates the strength of the magnetic field inside the tube.

Explanation / Answer

we need to know the length of the tube and resistance of the wire


assuming R=resistance

L=length


I=6/R


B=mu*n*I=4*pi* E-7 (260/L) * (6 /R)=1.96 E-3/L*R