Points go the the first person to answer both parts! Consider the circuit shown
ID: 2278268 • Letter: P
Question
Points go the the first person to answer both parts!
Consider the circuit shown in (Figure 1). The batteries have emfs of epsilon 1 = 9.0 V and epsilon 2 = 12.0 V and the resistors have values of R1 = 24 Ohm, R2 = 67 Ohm, and R3 = 41 Ohm. Determine the magnitudes of the currents in each resistor shown in the figure. Assume that each battery has internal resistance r = 1.0 Ohm. Express your answers using two significant figures separated by commas. Determine the directions of the currents in each resistor. Assume that each battery has internal resistance r = 1.0 Ohm. I1 left, I2 right, I3 down I1 right, I2 left, I3 down I1 right, I2 left, I3 up I1 left, I2 right, I3 upExplanation / Answer
C) (9-V)/(24+1) + (12-V)/(41+1) = V/67
0.6457 = V*(.078735)
V = 8.2volts
I1 = (9-8.2)/25 = .032 A
I2= (8.2)/67 =0.1224 A
I3 = 0.09A
D) I1 right , I2 left and I3up