The organ pipe in the figure ( Figure 1 ) is 2.75m long. A) What is the frequenc
ID: 2107602 • Letter: T
Question
The organ pipe in the figure(Figure 1) is 2.75m long. A) What is the frequency of the standing wave shown in the pipe? B) What is the fundamental frequency of this pipe? The organ pipe in the figure(Figure 1) is 2.75m long. A) What is the frequency of the standing wave shown in the pipe? B) What is the fundamental frequency of this pipe? The organ pipe in the figure(Figure 1) is 2.75m long. A) What is the frequency of the standing wave shown in the pipe? B) What is the fundamental frequency of this pipe?Explanation / Answer
distance N to N = λ/2 = distance A to A
L = length of pipe = N to N + N to A = λ/2 + λ/4
L = 3λ/4 = 2.75
so > λ = 4*2.75/3 = 3.67 m
speed of sound in air (v) = 343 m/s
freq (f) = v / λ = 343/3.67 = 93.46 Hz
====================
b) for fundamental freq (fo) pipe need to accomodate (quarter wave only or N to A)
L = N to A = λ/4 = 2.75
λ = 2.75*4 = 11 m
fo = v/λ = 343/11 = 31.18 Hz