A 62 kg woman cheats on her diet and eats a 443 Calorie (443 kcal) jelly donut f
ID: 2114076 • Letter: A
Question
A 62 kg woman cheats on her diet and eats a 443 Calorie (443 kcal) jelly donut for breakfast.(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
stairs
(c) If the human body is only 24% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
Explanation / Answer
(a) Since 1 cal = 4.184 J 547 kcal = 547,000 cal = 2.289 x 10^6 joules (b) Height of 1 stair step is 0.15 m E = mgh = 2.289 x 10^6 joules m = 59 kg (weight of the woman) g = 9.82 m/s² Now solve for h h = 3.95 x 10^3 m or 2.633 x 10^4 stair steps or 26,335 complete stair steps (c) if the body is only 22% efficient, then E(mechanical) = 0.22 * 2.289 x 10^6 joules = 503,502.36 joules h = E(mechanical)/mg = 869 m or 5,794 stair steps The rest of the energy is converted to heat of course, which the woman sweats away while climbing the steps.