Please Help! A force F applied to an object of mass m1 produces an acceleration
ID: 2115886 • Letter: P
Question
Please Help!
A force F applied to an object of mass m1 produces an acceleration of 2.92 m/s2. The same force applied to the second object of mass m2 produces an acceleration of 1.02 m/s2. What is the value of the ratio m1/m2? If m1 and m2 are combined into one object, find the acceleration under the action of the force . m/s2 An electron of mass 9.11 times 10-31 kg has an initial speed of 2.70 times 105 m/s. It travels in a straight line, and its speed increases to 7.49 times 105 m/s in a distance of 4.55 cm. Assume its acceleration is constant. Determine the force exerted on the electron. F = N Compare this force with the weight of the electron, which we neglected. F/weight of the electron =Explanation / Answer
((((((((((((((1))))))))))))))
F=ma
here
F=m1*a1
also
F= m2*a2
hence
F= m1*a1 = m2*a2
hence
m1/m2 = a2/a1 = 1.02/2.92 = 0.35
if both were combined net mass = m1+m2 = 0.35m2 + m2 = 1.35m2
since m1= 0.35m2 (as found above)
now
a= F/m = m2*a2 / m = 1.02m2/ 1.35m2 = 0.76
(((((((((((b))))))))))))))
v^2 = u^2 + 2*a*S
(7.49x105)^2 = (2.7x105)^2 + 2*a*0.0455
hence
a = 536.37 x 10^10 m/s^2
force = ma = 9.11 x 10-31 * 536.37x 10^10 = 4886.33 x 10^10 N
weight of electron = mg = 9.11x10-31*9.8 = 89.28 x 10-31 N
force/weight = 4886.33 x 10^10 / 89.28 x10-31 = 54.73 x 10^41