Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please Help! ( A 9.03 mL of chlorobenzene, 6.27 mL of carbon tetrachloride and 1

ID: 1023485 • Letter: P

Question

Please Help! (

A 9.03 mL of chlorobenzene, 6.27 mL of carbon tetrachloride and 11.38 mL of benzene are all mixed in a 50 mL beaker. Please complete all parts, if possible and show work:

a) Calculate the volumetric fraction of each component in the mixture (assuming all volumes are additive)

b) Calculate the mass fraction of each component

c) Calculate the mole fraction of each component

d) Calculate the specific gravity of mixture relative to H2O at 4 degree Celcius

e) Calculate the average molecular weight of the mixture.

Thank you !

Explanation / Answer

a) 9.03 mL of chlorobenzene, 6.27 mL of carbon tetrachloride and 11.38 mL of benzene gives total volume = (9.03 + 6.27 + 11.38) mL = 26.68 mL

Volumetric fraction of chlorobenzene = 9.03 mL/26.68 mL = 0.338

Volumetric fraction of carbon tetrachloride = 6.27 mL/26.68 mL = 0.235

Volumetric fraction of benzene = 11.38 mL/26.68 mL = 0.427

b) density of chlorobenzene = 1.11 g/mL so, mass of chlorobenzene = 9.03 mL * 1.11 g/mL = 10.02 g

density of carbon tetrachloride = 1.59 g/mL so, mass of carbon tetrachloride= 6.27 mL * 1.59 g/mL = 9.97 g

density of benzene = 0.876 g/mL so, mass of benzene = 11.38 mL * 0.876 g/mL = 9.97 g

Hence, total mass = (10.02 + 9.97 + 9.97) g = 29.96 g

Mass fraction of chlorobenzene = 10.02g/29.96 g = 0.334

Mass fraction of carbon tetrachloride = 9.97g/29.96 g = 0.333

Mass fraction of benzene = 9.97g/29.96 g = 0.333

c) Molar mass of chlorobenzene = 112.56 g/mol, hence mole number = 10.02/112.56 = 0.089 mol

Molar mass of carbon tetrachloride = 153.82 g/mol, hence mole number = 9.97/153.82 = 0.065 mol

Molar mass of benzene = 78 g/mol, hence mole number = 9.97/78 = 0.128 mol

So, total mole number = (0.089+0.065+0.128) mol = 0.282 mol

Hence, mole fraction of chlorobenzene = 0.089 mol/0.282 mol = 0.316

mole fraction of carbon tetrachloride = 0.065 mol/0.282 mol = 0.230

mole fraction of benzene = 0.128 mol/0.282 mol = 0.454

d)

Specific gravity of mixture = 1/ [0.334 * 1.11 + 0.333 * 1.59 + 0.333 * 0.876] = 0.839

First 4 sections are answered according to regulations of Chegg. Please post rest of the questions separately.