Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

College Physics Data was collected for a 71.2 cm long solenoid and plotted on th

ID: 2117202 • Letter: C

Question

College Physics


Data was collected for a 71.2 cm long solenoid and plotted on the graph below. How many turns N were there on this solenoid. Hint: Find the slope of the straight line on the graph below and compare it to the formula for the magnetic field inside a solenoid. Assume that the radius of the solenoid is much smaller than the length of the solenoid, so use the formula for infinitely long solenoid to find the magnetic field. B = m0 n I0 = (m0 N/L) l0 Determine: Number of turns N = Turns 0 attempt(s) mode (maximum allowed for credit = 5)

Explanation / Answer

slope=y2-y1/(x2-x1)=0.00065-0.00060/(0.6-0.5)=0.0005 number of turns=B*L/(m0*lo)=0.065*0.712/(mo*0.5)