Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

IM NOT UNDERSTANDING WHAT IM DOING WRONG An AC generator supplies an rms voltage

ID: 2120190 • Letter: I

Question

IM NOT UNDERSTANDING WHAT IM DOING WRONG

An AC generator supplies an rms voltage of 110 V at 60.0 Hz. It is connected in series with a 0.200 H inductor, a 5.70 mu F capacitor and a 251 mu resistor. What is the impedance of the circuit? You have to calculate the impedance for a series RLC-combination. What is the rms current through the resistor? What is the average power dissipated in the circuit? What is the peak current through the resistor? What is the peak voltage across the inductor? What is the peak voltage across the capacitor? The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?

Explanation / Answer

Z=(R^2+(Xl-Xc)^2)^0.5

=(251^2+ ((60*2pi*0.2)-1/(60*2*pi*5.7*10^-6))^2)^0.5

=463.762 ohm

b)rms current=V/Z

=110/463.762

=0.237 A

c)average power=IV cosphi

where phi=arctan((Xl-Xc)/R)

d)peak current=2^0.5 * I

e)V1=2^0.5 V

f)V2=2^0.5 V

g)V3=2^0.5 V

h)w=(1/LC)^0.5

=936.58 rad/s

=149.06 Hz