Please explain all steps for 5 star rating. At a certain place, Earth\'s magneti
ID: 2120376 • Letter: P
Question
Please explain all steps for 5 star rating.
At a certain place, Earth's magnetic field has magnitude B = 0.590 gauss and is inclined downward at an angle of 70.0 degree to the horizontal. A flat horizontal circular coil of wire with a radius of 10.0 cm has 1000 turns and a total resistance of 85.0 ohm . It is connected in series to a meter with 140 ohm resistance. The coil is flipped through a half-revolution about a diameter, so that it is again horizontal. How much charge flows through the meter during the flip?Explanation / Answer
flux=N(B.A)
=1000*0.59*10^-4*pi*0.1^2*sin70
=1.742*10^-3 Wb
now V=dflux/dt
also, i=V/r
so charge=idt
=Vdt/r
=(1/r)dflux
=(1/(85+140))*(2*1.742*10^-3) (the factor of 2 comes since F-(-F))=2*flux where F is the initial flux)
=1.55*10^-5 C